Home SS316 Straight Pattern VN5DV-MA8N12M-SS
VN5DV-M8N-SS
VN5DV-M8N-SS
Back to products
VN5DV-MF8N-SS
VN5DV-MF8N-SS
VN5DV-MA8N12M-SS
Part No: VN5DV-MA8N12M-SS
Description: Integral-Bonnet Needle Valve 5000psi 1/2 in. Male NPT – 12mm OD
Compare
Add to wishlist
  • Description
  • Reviews (0)
Description
SPECIFICATION SUMMARY
Material Stainless Steel
Flow Straight (2-Way)
Cleaning HSME Standard CS-01
Connection1 1/2 in.
Connection1 Type Male NPT
Connection2 12mm
Connection2 Type M Tube Fitting
Handle Glass Nylon with Brass insert
Packing PTFE
Stem 01 316 Stainless Steel
Stem 02 Vee
Stem 03 316 Stainless Steel
Orifice 0.375″/ 9.5mm
Working 5000 PSIG @ 100°F / 345 BAR @ 37°C